O plemene Španielsky vodný pes

Španielsky vodný pes je veľmi staré plemeno z Iberíjskeho polostrova. Väčšina populácie psov pochádza z Andalúzie, nazývali sa "turco", "laneto" alebo "churro". RUSTIKÁLNY - ROBUSTNÝ - STREDNÝ pes, dobrých proporcií, skôr obdĺžnikového formátu ale nikdy nie dlhý, atraktívneho vzhľadu s dobre vyvinutým svalstvom. 

Dôležité proporcie:

     Dĺžka tela | výška = 9/8   

     Hĺbka hrudníka | výška = 4/8 Dĺžka papule | dĺžka lebky = 2/3

 

O ŠVP: Správanie, temperament a socializácia = MULTITALENTOVANÉ PLEMENO

Po získaní 10-ročných skúseností s plemenom Vám môžem lepšie opísať ŠVP ako plemeno. Prečo a čím si získali moje srdce? Sú to neskutočne zábavné, INTELIGENTNÉ, oddané, verné, poslušné, veselé, pracujúce a rodinné psy. Sú skvelou spoločnosťou k iným psíkom ale aj zvieratám, pretože to nie je dominantné či agresívne plemeno. Sú schopní sa adaptovať veľmi rýchlo na rôzne bývanie, či je to mestský alebo vidiecky spôsob života. V Španielsku boli využívaní ako pastierske psy, pomocníci rybárov či pracovné psy. Dnes sú multitalentovaným plemenom, ktoré sa využíva ako agility pes milujúci prácu, skákanie, či behanie, ako pastierske psy, poľovné psy, spoločenské psy, asistenčné psy, ktoré pomáhajú vyhľadávať drogy, bomby alebo stratených ľudí, policajné psy ale zvládnu aj mnoho iných aktivít ako frisbee, obedience, caniscross, dog diving (vedia sa ponoriť aj do hĺbky 1,5m!) atď. Sú veľmi vhodní do rodiny k deťom - malým ale aj starším, pre aktívne páry, ale aj starších ľudí. Nie je to hyperaktívne plemeno, ale požadujú určitú aktivitu, prechádzky, beh či mentálnu aktivitu. Radi sa učia a počúvajú majiteľov.

 

Ako negatívnu vec v plemene (keďže každé plemeno má aj svoje negatívne vlastnosti) by som rada poznamenala bojazlivosť a ochranu teritória, pretože sa plemeno užívalo ako pastiersky pes, niektoré línie psov zdedili kombináciou rodičov kde sú pastierske gény a tak majitelia, pre ktorých je toto prvý pes, by nemuseli zvládnuť výchovu. Každý majiteľ by mal byť dominantný nad svojim psom a mať ho pod kontrolou, nie pes majiteľa! Existuje veľa pozitívnych metód ako učiť dobré správanie od šteniatka. Závisí to len od Vás. ŠVP sú veľmi inteligentní a veľmi rýchlo sa učia. Ako každý pes, aj ŠVP štekajú na ich území/pozemku, ale neštekajú neustále, keď to nie je nutné. Niektoré psy keď dospejú sa stanú nedôverčivé voči cudzím ľuďom. Toto plemeno nie je ako labrador, ktorý má rád každého a víta ľudí skákaním či olizovaním - španiele si radi držia odstup od cudzích ľudí. Hoci pre ŠVP je rodina vždy na prvom mieste, zvyčajne si nájdu a naviažu sa na jedného člena rodiny, s ktorým majú špeciálny vzťah. V závere by som rada zhrnula, že všetko závisí od majiteľa: správna socializácia šteniatka, je potrebné brávať šteniatko na ulicu, mimo domu, aby stretlo nových ľudí a psíkov, zvyklo si na auto, hlučné zvuky, takisto skúsiť aj hodiny v psej škôlke kde má veľa príležitostí učiť sa.

               

 

STAROSTLIVOSŤ: srsť, farby a strihanie srsti

Srsť Španielského vodného psa je vždy kučeravá (či je krátka alebo dlhá). Srsť musí byť rovnakej dĺžky po celom tele. Maximálna odporúčaná dĺžka srsti je 15cm na výstavu a minimálna 3cm aby bola vidieť kvalita srsti. Srsť na výstavu sa nikdy nesmie česať ani strihať, bohužiaľ, častokrát vidíme vystavovateľov, ktorí používajú nožnice a strihajú srsť okolo krku, tvarujú u psov uhlenie či hornú líniu. Ako odhalíme, že pes bol strihaný nožnicami? Na dlhej srsti to je rýchlo viditeľné - pes nemá prirodzené kučervané končeky. Veľa psov je tiež upravovaných a vyfúkaných fénom. Takáto srsť by mala byť diskvalifikovaná. Mýtus č.1: ŠVP majú vlasy - nie, každý pes má srsť. Mýtus č.2: ŠVP nemajú podsadu - nie, majú veľmi jemnú podsadu, ktorá by sa mala vytrhávať psrtami, aby sa tvorili krásne dredy. Mýtus č.3: ŠVP majú plávacie blany - nie, majú normálne tvarovanú labku, ako každé iné plemeno.

 

STRIHANIE SRSTI: Španielsky vodný pes sa strihá raz alebo 2x ročne, ale všetko záleží na majiteľoch a ich preferencii. V našej stanici používame strojček MOSER-MAX45 a strihaciu hlavicu OSTER 7F (3,2mm) na dospelých psov. Celé telo, uši, papuľka, hlava, nohy aj labky sa MUSIA strihať s jednou hlavicou, na jednu dĺžku. Finálne úpravy dokončujem s kaderníckymi nožnicami (medzi prstami, na labkách, okolo vankúšikov, intímne partie atď).  

  
DREDY/ROZDEĽOVANIE: Dlhá srsť by mala byť tvorená z dlhých a tenkých povrazcov, ktoré majú kučeravé končeky (viď obrázok). Majitelia zistia, že je problém, keď je srsť zbitá a schuvalcovaná na kožu - kože sa väčšinou zapáli a vzniká exém. Najlepšie je tomu predísť, ak sa podsada vyťahuje prstami a tvoria sa riadky (bežne okolo krku, za ušami, na brušku - viď obrázok).  Prerezávač srsti (na obrázku) môže pomôcť k prerezaniu srsti. 

 

FARBY UZNANÉ FCI ŠTANDARDOM: U španielskych vodných psov môžeme vidieť rôzne farby a typy srsti. Jednofarebné môžu byť farby: čierna, hnedá či biela s rôznymi odtieňmi. Potom máme dojfarebnné tzv. "particolors": čierna-biela, hnedá-biela a veľmi obľúbenou farbou u ľudí je "pinto" - biela-hnedá a biela-čierna, ktoré môžu mať aj škrvny. Veľa ľudí je zmýlených FCI štandardom, ktorý sa zmieňuje, že bodkovaná srsť je diskvalifikujúca, no ak má pes jednu veľkú škvrnu na tele, potom je bodkovaná srsť na zvyšku tela povolená, nakoľko to súvisí aj s pigmentom kože a môžu byť vystavovaní  (viď obr.nižšie): 

celofarebná: čierna   -   particolor: čierna a biela   -   pinto: biela-čierna  s bodkovanou srsťou, povolený je aj čierny šimel    -  celofarebná: biela/krémová

 

celofarebná: hnedá   -   particolor: hnedá a biela   -   pinto: biela a hnedá s bodkovaním            a         hnedý šimel (posledná fotka)

 

FARBY NEUZNANÉ FCI: U Španielskych vodných psov je veľmi neobvyklé nájsť neuznané farby, ale áno, existujú. V Španielsku môžeme vidieť farbu "orito", hnedá s pálením. Veľmi neobvyklá je čierna s pálením, sable a trikolóra. Niekedy sa čierne psy prefarbia na celošedú, čo je nežiadúce vo výstavnom kruhu. Albinismus, t.j. biela srsť bez pigmentu je tiež zakázaná a tiež nebezpečná. Farba ako u dalmatíncov je tiež diskvalifikujúca. Na obrázkoch: šedá, trikolór, sable, dalmatínska srsť, čierna a hnedá s pálením).

  Webdesign pre chovatelov

© 2015 Všechna práva vyhrazena. Tvorba stránek pro chovatele